Просто приказка за „просто книга“ или как Дигиталните поети взривиха TikTok

Просто приказка за „просто книга“ или как Дигиталните поети взривиха TikTok
1 август 2024

Здравей, очаквахме те с нетърпение! Не, не си закъснял, не се притеснявай. Настани се удобно в нашето уютно блог пространство.

Сигурно вече се чудиш защо те повикахме. Истината е, че искаме да ти разкажем просто една приказка за просто книга. В нея герои са Дигиталните ни поети, Instagram, Facebook, TikTok, стихосбирките на „Мусагена... и най-главният – ти, нашият читател.

Готов ли си?

 


Имало едно време в
Instagram и Facebook

 

много талантливи поети, които искали да покажат стиховете си на света. Те изпращали ли, изпращали ръкописи на издателствата с едничката надежда да видят текстовете си в книга. Но за зла участ, строгите редактори зорко наблюдавали електронните си пощи и директно изпращали на заточение в измерението на отхвърлените ръкописи онези, съдържащи поезия. В един момент пръстите им толкова се деформирали от натискане на DEL бутона, че официално обявили в сайтовете си „Ние поезия НЕ ЩЕМ!!!“.

Поетите обаче направили революция. Въоръжили се със смарт телефони, подписали договори за по-бърза интернет връзка, преминали основен курс по графичен дизайн и се заели сами да публикуват стиховете си в Instagram и Facebook. И точно като в приказка, добрата фея (сиреч, добрият алгоритъм) изстреляла най-добрите инстаграм поети право в сърцата (и newsfeed-a) на хиляди читатели. Лайк след лайк и последовател след последовател мълвата за харесваните дигитални поети достигнала и до новото издателство „Мусагена“. „Тук има много талантливи творци, трябва да им помогнем да достигнат до повече хора“, помислило си издателството и се заело да издирва най-добрите сред най-добрите.

Бързо-бързо литературният дворец на „Мусагена“ се напълнил с успешни стихосбирки на Дигиталните поети. Само за няколко години читателите им се увеличили толкова много, че Instagram и Facebook им отеснели. Но любителите на поезия не се отказали. „Това не са просто книги и трябва всички да го знаят!“, заявили смело те и поели към новата приказна земя, наречена TikTok.

 

Поезията заживяла в TikTok

 

…под покрива на тренда „Просто книга“. Стотици видеа с цитати от стихосбирки на „Мусагеназавалели в социалната мрежа, местните жители на TikTok настоятелно коментирали „Коя е тази книга?“, тичали към книжарниците със скрийншоти и отказвали да си тръгнат, докато не открият желаното заглавие. Ситуацията била толкова сериозна, че горките книжари не смогвали със заявките, печатниците денонощно работели над новите тиражи, а издателство „Мусагена“ не можело да повярва на очите си. Читателите на поезия (които се оказали стотици хиляди) били в такъв възторг, че издълбали заглавията на най-горещите стихосбирки върху най-престижното място в TikTok – „For You Page“ (или както жителите го наричали на галено „fyp). Така там засияли следните книги:

 

„5 изречения“ – Иван Тотев и Димитър Стефанов
„Не успя да си тръгнеш“ и „Докато смисълът си ти“ – Женя Кънева
„Войната на розите“ – Лиса (Мая Николова) и Роза (Мария Толин)
„Революция“ и „Ноември“ – Спас Димитров
„До счупване“ – Дарина Атанасова
„Знам, че си отровен“ – Мария Толин
„Така било писано“ и „Душата дрънка“ – Сузана Йорданова
„Под черните ми криле“ и „Единствено ураганите могат да ми съчувстват“ – Димитър Мавров
„Мечти отвъд океана“ и „Този път сърцето настоя“ – Даниел Колев
Ароз“ – София Георгиева
 

Оставили празно място за следващи TikTok сензации, а най-отдолу, с почерка на „Мусагена“, било изписано:

 

Към читателите: Приказките съществуват. Благодарим ви, че ги пишем заедно!

 

13 март 2025
Страхувам се от... клоуни

Още от края на миналия век, през 70-80-те години (а може и по-рано), в човечеството се заражда един „нов“ (слагам го в кавички, защото изобщо не би трябвало да е нов) страх, вдъхновен от киното, литературата, та дори и от реалния живот – страхът от клоуни.

прочети още
6 февруари 2025
5 бара в центъра на София, „дружелюбни“ към пишещи/четящи хора

Четящият човек, а впрочем и пишещият, от време на време има нужда да излезе навън в света. Дали за да се покаже колко е изискан и уникален, дали за да си набави малко витамин D, дали защото е бил изгонен от вкъщи или просто, за да се разнообрази. Има такива места, които сами ни предразполагат към литература и нейното създаване. Нещо като „спокойствие в хаоса“. Сигурен съм, че някои ме разбират, а други се питат: „За какво говори този ненормалник?“. Фактите са следните – човекът е социално същество и понякога нещо лично и иначе уединено, като писане или четене, може или ТРЯБВА да се случва около други хора. Литературата и алкохолът са като опиянено влюбени родители в токсична връзка, които никога не са сключили брак, но все пак отрочето им е гениално, а барът е тяхното семейно гнездо/огнище/убежище. В този ред на мисли, реших да представя моя избор за 5 такива места в центъра на София (тъй като все пак това е меката за такива занятия на този град). Не приемайте съветите ми „присърце“ и се извинявам, ако съм пропуснал някой друг достоен кандидат – следващия път ще се реванширам! Имайте предвид и че говорим за „светлата“ страна на денонощието, защото никое от тези места не би било подходящо за поставената задача, ако отидете вечер. Без повече обяснения, да преминем към статията (пиша я в един от тези барове):

прочети още
28 януари 2025
Здрава Каменова: „Хората имат нужда да видят смешната гледна точка на нещата, които ги гнетят.“

Здрава Каменова е жена с множество таланти – завършила е актьорско майсторство за куклен театър, но по-голямата част от живота си прекарва в писане на пиеси и сценарии. „Дълго време не играех на сцена, но от 6 години се върнах много ударно и все повече съм актриса, все по-малко пишещ човек“, споделя тя, но отказва да остави писането зад гърба си. Наскоро Здрава стана част от семейството „Мусагена“ със „Смешна поща“, първата ѝ книга с кратки комични фрагменти, вдъхновени от от рубриката „Пощата на Здрава“, покорила телевизионния ефир. Съветите ѝ за кариерата, любовта, децата и домакинството може и да не са приложими в истинския живот, но със сигурност ни помагат да посрещнем трудностите във всекидневието си с усмивка. На едни и същи неща ли се смеят децата и техните родители, какво е мястото на социалните мрежи в изкуството днес и кои са предизвикателствата, пред които се изправят актьорите, когато са на сцена? Отговори на тези и още много въпроси откриваме в следващите редове.

прочети още
1 ноември 2024
Кремена Йорданова: „Не е срамно да излезеш от зоната си на комфорт“

Ако трябва да я опишем с една дума, това е „магьосница“. Изучава медицина, автор е на любовен роман, поддържа успешен Bookstagram профил, в който споделя мнението си за прочетени книги, а едно от многобройните ѝ хобита е да гледа в захлас Formula 1. Няма как да не се съгласиш с нас – да събереш всички тези разнородни дейности в едно денонощие е истинска магия! Затова бяхме абсолютно сигурни, че едно интервю за скромното ни блог местенце няма да ѝ се опре. За любовта към литературата, личните будители и неустоимите неща в живота говорим с Кремена Йорданова – автор на „Диагноза неустоим“.

прочети още
17 юли 2024
„Books and Art“ или как се влюбиха две изкуства

Поезията и изобразителното изкуство заживяха щастливо заедно в един от най-новите квартали на „Мусагена“ – купиха си уютен апартамент в ж.к. "Books and Art", обзаведоха го с някои от най-изкусните картини и най-въздействащите стихове. Между другото, ни помолиха да ти предадем, че те канят на гости. Ако още не си сигурен, че искаш да се отбиеш при влюбената двойка, нека ти разкажем малко повече.

прочети още
11 юли 2024
MUSAGENA NEW VIBES 2024 ТЪРСИ ТЕБ

На вниманието на новото арт поколение и всички творчески личности!!! Бързо-бързо призовавай музите, запретвай талантливите си ръкави и цяло лято създавай красоти, защото MUSAGENA NEW VIBES FEST се завръща за третото си (късметлийско) издание!

прочети още
4 юли 2024
Шеф Никола Симеонов: „Има начин уличната храна да бъде нискокалорична“

Познаваме го от „На кафе“ и „Hell’s Kitchen“, работил е при прочутия Гордън Рамзи, а през свободното си време споделя неустоими рецепти и ценни съвети пред своите 83.4 хиляди последователи в Инстаграм. Какви обаче са негативните страни на социалните мрежи, защо фитнесът върви ръка за ръка с контролираното хранене и с кое ястие можеш да кажеш „обичам те“ без думи? Оставяме отговорите на тези въпроси на шеф Никола.

прочети още
25 юни 2024
Поетът Димитър Мавров: „Отказвам да следвам стереотипи“

Читателите му го определят като „българския Буковски“, а стихотворенията му събират стотици харесвания в социалните мрежи. Книгите му „Под черните ми криле“ и „Единствено ураганите могат да ми съчувстват“ се превърнаха в български TikTok сензации за отрицателно време, а някои от видеата за тях имат над 45 000 гледания. Но какво в действителност се крие зад визията му на „лошо момче“ и дали любовта наистина си отива, ще научим от самия Димитър Мавров.

прочети още